Dieta ketogeniczna, nazywana też dietą keto, ketonową czy ketogenną, polega – w największym uproszczeniu – na eliminacji węglowodanów i spożywaniu większej ilości tłuszczów. Poza tym oczywiście z diety znika cukier, wszelka przetworzona żywność, nie może też być w niej zbyt dużo owoców. Dzięki temu organizm przestawia się na spalanie tłuszczu zamiast spalania cukrów. 

Catering dietetyczny keto: co to jest ketoza i jak ją osiągnąć? 

Organizm każdego człowieka potrzebuje określonej dawki energii, by dobrze funkcjonować. Najłatwiej jest mu pozyskać energię z glukozy, czyli z cukrów. Dieta pudełkowa keto może to zmienić, dostarczając organizmowi znacznie mniej cukrów i węglowodanów, a zwiększając podaż tłuszczów, możemy uzyskać właśnie stan ketozy. Jest ona stanem metabolicznym, w którym w osoczu krwi zwiększa się stężenie ciał ketonowych, które są wynikiem utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. W stanie ketozy to właśnie ciała ketonowe, a nie glukoza, stają się podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu.

Dieta pudełkowa keto – dla kogo?

Dietę ketogeniczną, jak wiele innych diet, możesz zamówić dzięki usłudze cateringu dietetycznego. Pudełkowa dieta keto jest wówczas przygotowywana przez doświadczonych dietetyków, którzy jednocześnie dbają też o jej właściwą kaloryczność, w zależności od Twoich potrzeb. To ogromne ułatwienie, ponieważ nie łatwo jest skomponować zdrową, dobrze dobraną dietę na bazie ograniczonej liczby składników, zwłaszcza osobom, które nie są biegłe w temacie prawidłowego odżywiania się i przygotowania jadłospisów. 

Catering dietetyczny keto pomaga przejść na ten rodzaj diety osobom, dla których byłaby ona wskazana, ale nie mają warunków do codziennego gotowania posiłków – brak czasu, brak umiejętności, albo po prostu… brak chęci na to, by poświęcać czas na pracę w kuchni. 

Czy keto catering dietetyczny jest dla wszystkich?

Stan ketozy brzmi ciekawie, perspektywa organizmu spalającego tłuszcz po prostu, w codziennych zadaniach, bez wylewania z siebie litrów potu na siłowni czy podczas biegania, dla wielu osób może brzmieć kusząco. Jednak przed przejściem na dietę pudełkową keto warto zrobić co najmniej dwie rzeczy.  

Po pierwsze, przejść na zdrową dietę, o właściwej kaloryczności, ze zbilansowanymi posiłkami. W cateringu dietetycznym keto wykluczeń jest znacznie więcej, tj. przede wszystkim rezygnujemy czy mocno ograniczamy węglowodany (nie powinny stanowić więcej niż 15% diety), ale poza tym eliminujemy te same niezdrowe rzeczy, co w zwykłej zdrowiej diecie – fast foody, słodycze, mocno przetworzoną, gotową żywność. Dieta pudełkowa keto bywa trudniejsza dla organizmu i trzeba się do niej dłużej przyzwyczajać, jeśli do tej pory ktoś odżywiał się raczej niezdrowo, warto ograniczenia wprowadzać stopniowo, w pierwszej kolejności zrezygnować ze wszystkiego, co potencjalnie szkodzi, a dopiero później myśleć nad pudełkową dietą keto.

Drugim punktem powinny być profilaktyczne badania kontrolne i rozmowa z lekarzem co do tego, czy w naszym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania pudełkowej diety keto. Choć z jednej strony dieta ketogeniczna pozwala np. obniżyć ciśnienie krwi, to z drugiej może być zagrożeniem dla serca, zwiększając niebezpiecznie poziom cholesterolu. Niewłaściwie stosowana dieta keto może nam po prostu zaszkodzić. 

Jeśli myślisz o zdrowej diecie i catering dietetyczny keto wydaje Ci się idealnym rozwiązaniem, ale nie wiesz, co na to Twój lekarz – zacznij po prostu od zwykłej diety pudełkowej. W tym przypadku możesz mieć 100% pewności, że Twoje zdrowie tylko na tym skorzysta, a o przejściu na pudełkową dietę keto możesz pomyśleć w drugiej kolejności.

O czym pamiętać przy diecie pudełkowej keto?

Przy stosowaniu diety ketogenicznej warto być bardzo uważnym na wszelkie sygnały, jakie daje nam organizm. Jeśli planujesz schudnąć, weź pod uwagę, że dieta pudełkowa keto nie jest wyjątkiem wobec innych diet i tu także trzeba zadbać o deficyt kaloryczny. Tak jak w każdym przypadku zdrowego odżywiania się, należy pić dużo wody, by stale nawadniać organizm. 

Fakt korzystania z keto cateringu dietetycznego bardzo wiele upraszcza, ponieważ nie musisz dbać o różnorodność posiłków, ani o to, by faktycznie zachować odpowiednie proporcje wszelkich składników odżywczych – robią to za Ciebie dietetycy przygotowujący jadłospis. 

Stan ketozy nie jest dla Ciebie normalnym stanem, jeśli wcześniej Twoja dieta była normalna. Dlatego zwłaszcza na początku możesz czuć się niekomfortowo, cierpieć z powodu bólów głowy, osłabienia, a nawet omdleń. W takich wypadkach koniecznie trzeba porozmawiać z lekarzem, czy przypadkiem dieta keto nie spowoduje kłopotów.

Ile można schudnąć dzięki pudełkowej diecie keto?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że spadek wagi nie będzie przebiegał cały czas tak samo – w początkowej fazie diety keto organizm będzie spalał m.in. zapasy glikogenu mięśniowego, a nie tłuszcz. Poza tym efekty zależą, podobnie jak przy każdej innej diecie, od naszej wytrwałości, odpowiedniej kaloryczności diety, aktywności fizycznej. W diecie keto najważniejsze będzie nasze samopoczucie – jeśli czujemy się dobrze, nie ma przeciwwskazań, warto ją kontynuować, ale jeśli źle się z nią czujemy, mamy do wyboru jeszcze wiele innych rodzajów diet, które dadzą świetne efekty. Najważniejsze to znaleźć coś idealnego dla siebie.

Zdjęcia

przykładowe posiłki naszych diet!

catering dietetyczny
catering dietetyczny

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej konsultacji przed dietą

Skorzystaj