Dieta wegetariańska czy wegańska od lat budzi wiele kontrowersji, choć raczej wśród jej fanów i antyfanów, niż wśród lekarzy i dietetyków. Jedzenie bądź eliminacja z jadłospisu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest kwestią w dużej mierze kulturową, związaną z tradycją, światopoglądem, stylem życia. Dlatego właśnie nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź, czy wegetariańska dieta pudełkowa jest zdrowa – ponieważ wypowiedzi na ten temat bazują nie na wiedzy medycznej, ale na naszych subiektywnych przekonaniach.

Wegetariańska dieta pudełkowa: zbilansowana i odżywcza

Największym wyzwaniem diety wegetariańskiej jest takie zastąpienie mięsa, by uzyskać wszystkie składniki odżywcze, mikroelementy czy po prostu ilość białka niezbędne dla naszego organizmu. Dieta wegetariańska jest zdrowa, ale pod warunkiem, że jest dobrze skonstruowana. Dlatego tak trudno czasem odpowiedzieć prosto na pytanie o wegetarianizm: wprowadzany źle może się skończyć osłabieniem czy nawet anemią. Nie jest to jednak stała cecha tej diety, a bierze się z braku wiedzy o tym, w jakich warzywach, owocach i innych składnikach znajdują się konkretne witaminy i minerały, których potrzebujemy.

Catering dietetyczny wegetariański powstaje pod okiem doświadczonych dietetyków. Dostępne są różne wersje kaloryczne diety pudełkowej wegetariańskiej, więc można być pewnym, że przy ograniczeniu kaloryczności nie usuniemy przypadkiem z diety elementów w złych proporcjach. Wegetariańska dieta pudełkowa będzie dobrze zbilansowana i odżywcza, tak, jak tego potrzebujemy. 

Czy można zdrowo schudnąć z dietą pudełkową wegetariańską?

Każda zdrowa dieta o właściwej kaloryczności przybliża nas do celu, jaki sobie postawiliśmy – czy to będzie zbudowanie masy, utrzymanie aktualnej wagi czy pozbycie się nadmiarowych kilogramów. Dla stuprocentowej pewności przed przejściem na dietę wegetariańską pudełkową można zgłosić się do lekarza po zestaw profilaktycznych badań, np. morfologia czy podstawowe wyniki krwi. W ten sposób dowiemy się więcej o sobie i swoim organizmie, a jednocześnie będziemy mogli obserwować, jak wegetariańska dieta pudełkowa wpłynie na nasze zdrowie.

Jeśli chodzi o zmniejszenie wagi, będzie ono wynikiem ujemnego bilansu kalorycznego. Najpierw musimy obliczyć swoje dzienne średnie zapotrzebowanie na kalorie, biorąc pod uwagę m.in. ruch i aktywność fizyczną. Następnie warto postawić na 2 rzeczy: zwiększenie aktywności fizycznej, by spalać więcej kalorii i zadbanie o to, by wegetariańska dieta pudełkowa miała kaloryczność nieco mniejszą niż to, co spalamy na co dzień. Ważne, by zachować odpowiednie proporcje – zwykle jest to między 300 a 500 kalorii różnicy, ale nie można przesadzać ze zbyt dużym deficytem. Prowadzi to szybko do osłabienia i po prostu uczucia głodu, które często łatamy… niezdrowymi przekąskami, a to niweczy efekty diety pudełkowej wegetariańskiej. Lepiej więc schodzić z kaloryczności stopniowo, niż narażać się na takie sytuacje. 

Catering dietetyczny wegetariański a flexitarianizm

Wiele osób myśli o tym, żeby przejść na wegetarianizm, ale nie czuje się jeszcze do tego całkiem gotowych. Stąd właśnie wziął się flexitarianizm, czyli dieta polegająca na mocnym ograniczaniu mięsa, ale bez całkowitej jego eliminacji. Pamiętaj o tym, że dietę pudełkową wegetariańską zamawiasz na tyle dni, ile chcesz, możesz też zamawiać ją w dni tygodnia, a w weekendy gotować. W ten sposób możesz łatwo przejść na flexitarianizm: Twój jadłospis będzie się składał głównie z dań bezmięsnych, ale od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na odstępstwa. W ten sposób ograniczasz mięso i w przyszłości łatwiej będzie Ci się z nim pożegnać już na stałe.

Dieta wegetariańska pudełkowa: co wchodzi w jej skład?

Wegetarianizm jest odmianą diety eliminacyjnej, czyli wyrzucającej z jadłospisu konkretne produkty. Choć w niektórych kulturach potrawy z ryb traktuje się jako “bezmięsne”, to oczywiście wegetarianie ryby również uznają za zwierzęta i ich nie jedzą. Wegetariańska dieta pudełkowa będzie miała w swoim składzie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli jaja czy przetwory mleczne – wyklucza je dieta wegańska, ale nie wegetariańska.

Co ważne, również osoby będące na diecie wegetariańskiej pudełkowej mogą mieć różne nietolerancje pokarmowe, np. glutenu czy laktozy. Wówczas można te wykluczenia połączyć i skorzystać z diety, która je uwzględnia. 

Podstawą diety pudełkowej wegetariańskiej są naturalnie warzywa – w każdej diecie powinno być dużo warzyw, to podstawowe źródło witamin, minerałów, gwarancja lepszego samopoczucia, a jednocześnie przepis na długie i zdrowe życie. Rośliny strączkowe, bogate w białko, będą miały ważną rolę, ponieważ w zwykłej diecie białko czerpiemy w dużej mierze właśnie z produktów mięsnych. Poza tym w diecie pudełkowej wegetariańskiej znajdą się produkty pełnoziarniste i oleje roślinne. W potrawach będzie też dużo nasion, orzechów czy pestek – choć do zwykle dodatek do smaku, to ich wartości odżywcze są nieocenione. 

Prawidłowo opracowana dieta wegetariańska pudełkowa jest bardzo zdrowa i – co najważniejsze – pyszna.

Zdjęcia

przykładowe posiłki naszych diet!

catering dietetyczny
catering dietetyczny

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej konsultacji przed dietą

Skorzystaj