Zespół metaboliczny- czy jesteś w grupie ryzyka?

Zespół metaboliczny- czy jesteś w grupie ryzyka?

Coraz częściej słyszy się o pojęciu „zespołu metabolicznego”. To bardzo dobrze, ponieważ większość osób nie zdaje sobie sprawy, że jest w grupie ryzyka.

Co kryje się pod pojęciem zespołu metabolicznego?

Jak z nazwy wynika nie jest to pojedyncza choroba, lecz zbiór chorób, których konsekwencje mogą prowadzić do cukrzycy typu II oraz poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Aby rozpoznać tą przypadłość lekarze wspomagają się pięcioma kryteriami, z których potwierdzenie minimum trzech oznacza , że pacjent cierpi na zespół metaboliczny. Niestety ,wbrew pozorom kryteria „spełnia” już wiele osób.

Jakie cechy są brane pod uwagę w trakcie diagnozy?

– otyłość brzuszna – u kobiet >80 cm , u mężczyzn >94 cm
-podwyższony poziom trójglicerydów
-zbyt niskie stężenie „dobrego” cholesterolu czyli HDL
-ciśnienie tętnicze 130/85 lub wyższe
-podwyższone stężeniu glukozy we krwi na czczo

Powyższe kryteria można sprawdzić wykonując badania laboratoryjne oraz zmierzyć się w talii.
Czy jesteście świadomi stanu swojego zdrowia? Wykonujecie regularnie badania? Pamiętajcie, że zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jakie są przyczyny zespołu metabolicznego?

Głównym powodem jest nadwaga,która w konsekwencji prowadzi do otyłości. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna tzw.trzewna. Wzrost wagi wiąże się z niezdrową dietą, brakiem aktywności fizycznej, nadużywaniem alkoholu czy paleniem papierosów. Czyli to czy będziemy w grupie ryzyka zależy tylko od Nas!

Zespół metaboliczny to szerzący się stan zapalny. Obciążony organizm pracuje coraz gorzej, zaczynamy odczuwać jego skutki. Warto zastanowić się dla własnego zdrowia i dłuższego życia co trzeba zrobić by cofnąć ten stan.

Zespół metaboliczny- leczenie

Priorytet to jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów, aktywność fizyczna oraz porzucenie używek. Posiłki powinny być regularne a kaloryczność dostosowana do potrzeb pacjenta. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć to zapraszamy do skorzystania z cateringu FitPestka Głogów. Przez cały okres diety pacjent jest pod opieką dietetyka. Nasze diety są zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Dietetyk dobiera odpowiednią kaloryczność posiłków oraz ich rozłożenie w ciągu dnia.
Jeżeli jesteś pod kontrolą lekarza i wdrożono już leczenie to pamiętaj o regularnym przyjmowaniu leków.