Gdy tarczyca woła o pomoc...

Gdy tarczyca woła o pomoc...

Hashimoto to choroba z którą zmaga się wiele z Nas. Nieleczona daje ciężkie powikłania. Osoby chorujące zmagają się z wieloma dolegliwościami ze strony organizmu. Często chorzy odsyłani są do psychiatry- objawy mogą być podobne do tych, które towarzyszą w trakcie depresji. Zanim przejdziemy do omówienie objawów i porad dietetycznych przybliżymy pojęcie choroby Hashimoto.

Co to jest Hashimoto?

To choroba autoimmunologiczna tarczycy. W przebiegu choroby dochodzi do stopniowego wyniszczania miąższu tarczycowego. Jest to autoagresja organizmu skierowana na tarczycę. Stan ten może prowadzić do niedoboru hormonów- tyroksyny i trijodotyroniny co w konsekwencji prowadzi do niedoczynności.

Jakie są przyczyny choroby Hashimoto?

W chorobach autoimmunologicznych podłożem są zaburzenia układu immunologicznego- tworzenie przeciwciał. W tej chorobie występują:
-przeciwciała anty- TG
-przeciwciała anty-TPO

Obciążenie genetyczne jest również często przyczyną wystąpienia Hashimoto.
Występowanie innych chorób o podłożu autoimmunologicznym- celiaklia, cukrzyca typu I zwiększa ryzyko zachorowania na tą chorobą .
Częściej chorują kobiety, a największa ilość pacjentów to osoby w przedziale wiekowym 40-50 lat.

Jakie są objawy?

W okresie nasilonego stanu zapalnego i niszczenia komórek tarczycy mogą pojawiać się objawy takie jak przy nadczynności tarczycy:
-rozdrażnienie
-nadmierna potliwość
-przyspieszona praca serca

W kolejnym okresie, występuje niedoczynność tarczycy. Objawy towarzyszące to :
-przyrost masy ciała
-depresja, zaburzenia lękowe
-wypadanie włosów
-osłabienie mięśni
-uczucie zimna
-zaparcia
-suchość skóry
Choroba może przebiegać z różnicą w obrazie tarczycy:
-mogą pojawić się tzw wole tarczycowe
-tarczyca może nie zmieniać swojego kształtu
-może pojawić się odmiana zaniku gruczoły tarczycowego

Diagnostyka laboratoryjna

Podstawowe badania, które mogą potwierdzić chorobę :
-oznaczenia poziomu TSH
-ocena przeciwciał anty-TPO i anty-TG
-lipidogram
-poziom glukozy we krwi
-dodatkowo badanie USG tarczycy

Leczenie Choroby Hashimoto

Tak jak w przypadku nadczynności oraz niedoczynności tarczycy leczenie polega na podawaniu odpowiedniej dawki syntetycznych hormonów. Każdy pacjent na podstawie swoich badań laboratoryjnych w trakcie konsultacji lekarskiej ma ustalaną indywidualną dawkę leku.

Dieta przy Hashimoto

W przypadku tego schorzenia najbardziej nurtuje pacjentów wzrost wagi mimo braku zmian w codziennej diecie. Często więc decydują się na głogówki lub niskokaloryczne diety. Skutek dla organizmu będzie odwrotny- zmniejsza się aktywność hormonalna tarczycy. W konsekwencji dochodzi do zaostrzenia choroby.
Dieta oraz kaloryczność posiłków powinna zostać dobrana indywidualnie do każdego pacjenta, tak by doszło do redukcji wagi oraz zwiększenia metabolizmu. Najlepszą opcją są regularne posiłki (4,5 posiłków w ciągu dnia). Dzięki temu gospodarka węglowodanowa będzie na stałym poziomie. Unikniemy wtedy chęci podjadania między posiłkami.
Dieta dla osób z Hashimoto powinna zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów, białek i tłuszczy. Warto by posiłki zawierały antyoksydanty (witaminy A, C, E). Powinna zawierać także produkty o działaniu przeciwzapalnym, które pomogą wyciszyć toczący się stan zapalny w organizmie.

Jeżeli nie wiesz jak powinna wyglądać Twoja dieta to zgłoś się do FitPestki Głogów! Pomożemy dobrać Ci odpowiednią dietę oraz kaloryczność:)