Co to jest ładunek glikemiczny?

Co to jest ładunek glikemiczny?

W ostatnim artykule wytłumaczyliśmy co to jest indeks glikemiczny. Jeżeli zapoznaliście się z tekstem to wiecie jak bardzo istotny jest dobór produktów i odpowiednich posiłków. Dzięki stabilizacji poziomu cukru we krwi nie mamy „wilczych” napadów głodu oraz spadków energii w ciągu dnia. Zespół Fit Pestki zachęca Was do analizowania tabel indeksu glikemicznego oraz przyjrzenia się co jecie na co dzień. Dzięki temu nie tyle co pozbędziemy się w prosty sposób dodatkowych kilogramów, ale też zapobiegamy wielu niebezpiecznym chorobom metabolicznym. Jeżeli nie macie pojęcia od czego zacząć lub nie macie po prostu na to czasu- zapraszamy do skorzystania z Kateringu dietetycznego Fit Pestka Głogów!
A teraz chcielibyśmy jeszcze kontynuować temat i przyjrzeć się pojęciu ładunek glikemiczny.

Co to jest ładunek glikemiczny?

Ładunek glikemiczny oznaczany jest skrótowym symbolem ŁG. Wskazuje w jaki sposób podniesie się poziom glukozy po zjedzeniu danej porcji produktu. No właśnie porcji- jak wiadomo od zawsze w dietetyce wielkość porcji ma znaczenie. Mimo podobnych nazw indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny to dwa różne pojęcia, które są ze sobą jednak wciąż powiązane.Ładunek glikemiczny jest bardziej precyzyjny dlatego, że oprócz określenia rodzaju węglowodanów i szybkości wzrostu glukozy we krwi po posiłku określa także ilość węglowodanów w danych produkcie.
Żeby łatwiej zobrazować pojęcie ładunku glikemicznego podamy przykład: Arbuz jest owocem zaliczanym do grupy produktów o wysokim IG. Jednak jeżeli zjemy małą porcję to glukoza we krwi nie podniesie się aż tak gwałtownie jak w przypadku zjedzenia połowy arbuza (szczególnie w upalne dni).
ŁG pozwala na zobrazowanie co będzie się działo po zjedzeniu danej porcji produktu- czyli jaki będzie wpływ na poziom cukru w Naszym organizmie.

Więc jeśli cierpisz na insulinooporność lub na inną chorobę metaboliczną pojęcia indeksu i ładunku glikemicznego powinny być Ci bardzo bliskie.Jeżeli jednak czujesz, że gubisz się w tych informacjach lub ciężko ułożyć Ci posiłki na cały dzień to Nasz dietetyk pomoże dobrać Ci odpowiednią dietę. W Naszym kateringu uwzględnienie indeksu i ładunek glikemiczny jest piorytetem . Jest więc bezpieczny i idealny dla osób z chorobami metabolicznymi.
Ktoś kiedyś mówił, że na diecie można wiele, ale wszystko z umiarem! Katering dietetyczny Fit Pestka Głogów również się pod tym podpisuje:)